Vishay/Dale RWR81S18R9BRRSL
RWR81S18R9BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S18R9BRRSL
Brief Description
RES 18.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S18R9BRRSL.pdf
Availability of RWR81S18R9BRRSL
QUANTITY
RWR81S18R9BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S18R9BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S18R9BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S18R9BRRSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S18R9BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S18R9BRRSL Details Description
Related parts for RWR81S18R9BRRSL
FUSE 180MA 125V ALARM IND NORM datasheet.pdf
VARISTOR 351V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.3V SNT-4A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD123W datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HAN EMC 6 HOOD TOP PG 16 datasheet.pdf
LED DVR 700MA 42W RUBBER CABLE datasheet.pdf