Vishay/Dale RWR81S1910BSBSL
RWR81S1910BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1910BSBSL
Brief Description
RES 191 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1910BSBSL.pdf
Availability of RWR81S1910BSBSL
QUANTITY
RWR81S1910BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1910BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1910BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)191
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1910BSBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1910BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1910BSBSL Details Description
Related parts for RWR81S1910BSBSL
FIXED IND 15UH 110MA 3.8 OHM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 1A DO41 datasheet.pdf
CONN RECT TONGUE 18-14AWG CRIMP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 270 OHM 0404 datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 300MA 650 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 25A TO-247AC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf