Vishay/Dale RWR81S1960FPRSL
RWR81S1960FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1960FPRSL
Brief Description
RES 196 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1960FPRSL.pdf
Availability of RWR81S1960FPRSL
QUANTITY
RWR81S1960FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1960FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1960FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1960FPRSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1960FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1960FPRSL Details Description
Related parts for RWR81S1960FPRSL
FUSE CERM 4A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.33M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FILTER SAW 1.865/1.895GHZ SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IC VOLT MON 100V DUAL 20SOIC datasheet.pdf
AB 52C 52#16 PIN PLUG datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 1 DIG 0.3" PURE GRN datasheet.pdf