Vishay/Dale RWR81S19R8BSS73
RWR81S19R8BSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S19R8BSS73
Brief Description
RES 19.8 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S19R8BSS73.pdf
Availability of RWR81S19R8BSS73
QUANTITY
RWR81S19R8BSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S19R8BSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S19R8BSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S19R8BSS73
Related LinksRWR81S1, RWR81S19R8BSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S19R8BSS73 Details Description
Related parts for RWR81S19R8BSS73
RES SMD 130K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V Y5V 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3700K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf
HA47 HEATSHRINK 3.5:1 BK 3.28' datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf