Vishay/Dale RWR81S1R00BSS70
RWR81S1R00BSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R00BSS70
Brief Description
RES 1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R00BSS70.pdf
Availability of RWR81S1R00BSS70
QUANTITY
RWR81S1R00BSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R00BSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R00BSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R00BSS70
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R00BSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R00BSS70 Details Description
Related parts for RWR81S1R00BSS70
TERM BLOCK HDR 44POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 12 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 111 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 642 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC CMEMS 24.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf