Vishay/Dale RWR81S1R05FRBSL
RWR81S1R05FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R05FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.05 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R05FRBSL.pdf
Availability of RWR81S1R05FRBSL
QUANTITY
RWR81S1R05FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R05FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R05FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.05
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R05FRBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R05FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R05FRBSL Details Description
Related parts for RWR81S1R05FRBSL
LED RED DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV POWER MOSFET 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS UNIV-M-N-L BLUE datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 16K EE 8-SOIC datasheet.pdf
Crystal 3.579545MHz 30ppm 18pF 180 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
VARISTOR 23V 30A 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 2.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 100TQFP datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 30W datasheet.pdf