Vishay/Dale RWR81S1R05FRS70
RWR81S1R05FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R05FRS70
Brief Description
RES 1.05 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R05FRS70.pdf
Availability of RWR81S1R05FRS70
QUANTITY
RWR81S1R05FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R05FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R05FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R05FRS70
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R05FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R05FRS70 Details Description
Related parts for RWR81S1R05FRS70
MOSFET N-CH 60V 75A TO-220AB datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 16PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
SWITCH 6MM TH SPDT 2000 LIFE 16V datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
RES 9.2451K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf