Vishay/Dale RWR81S1R07FRRSL
RWR81S1R07FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R07FRRSL
Brief Description
RES 1.07 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R07FRRSL.pdf
Availability of RWR81S1R07FRRSL
QUANTITY
RWR81S1R07FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R07FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R07FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R07FRRSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R07FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R07FRRSL Details Description
Related parts for RWR81S1R07FRRSL
RECT BRIDGE GPP 800V 25A GBJ datasheet.pdf
IC USB 2.0 BRIDGE AT2LP 56VQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FILTER LOW PASS 500MHZ SMA datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 8.8PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 20A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
MODBUS,1ETH,1SER,GSM,W/AC datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf