Vishay/Dale RWR81S1R07FSS73
RWR81S1R07FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R07FSS73
Brief Description
RES 1.07 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R07FSS73.pdf
Availability of RWR81S1R07FSS73
QUANTITY
RWR81S1R07FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R07FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R07FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R07FSS73
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R07FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R07FSS73 Details Description
Related parts for RWR81S1R07FSS73
CABLE 15COND 16AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 5.1V CMOS 5SSOP datasheet.pdf
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 8-SOP datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 12POS .050" SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CABLE 15COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 51C S 3" WHT FLOAT NI datasheet.pdf