Vishay/Dale RWR81S1R18FSBSL
RWR81S1R18FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R18FSBSL
Brief Description
RES 1.18 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R18FSBSL.pdf
Availability of RWR81S1R18FSBSL
QUANTITY
RWR81S1R18FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R18FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R18FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.18
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R18FSBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R18FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R18FSBSL Details Description
Related parts for RWR81S1R18FSBSL
IC DETECT UNDERVOLT 2.2V SOT23-5 datasheet.pdf