Vishay/Dale RWR81S1R20BRRSL
RWR81S1R20BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R20BRRSL
Brief Description
RES 1.2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R20BRRSL.pdf
Availability of RWR81S1R20BRRSL
QUANTITY
RWR81S1R20BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R20BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R20BRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R20BRRSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R20BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R20BRRSL Details Description
Related parts for RWR81S1R20BRRSL
BATTERY LITH 3.6V 2/3 AA W/LEADS datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADT75 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
SENSOR TRANS TRANSM OPTOSCHMITT datasheet.pdf
RES SMD 3.32M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOUSING 8MM RADSOK 400PCS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 23POS STRGHT SKT datasheet.pdf
MICRO 25 SKT 18" RBW FLOATS datasheet.pdf
FUSE LINK EDISON TYPE T 140A RB datasheet.pdf