Vishay/Dale RWR81S1R20BSBSL
RWR81S1R20BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R20BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R20BSBSL.pdf
Availability of RWR81S1R20BSBSL
QUANTITY
RWR81S1R20BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R20BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R20BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R20BSBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R20BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R20BSBSL Details Description
Related parts for RWR81S1R20BSBSL
FIXED IND 68UH 7.7A 30 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 5P-12POS OPEN FRM datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 20NS 52PLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 64POS VERT GOLD datasheet.pdf