Vishay/Dale RWR81S1R21DRB12
RWR81S1R21DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R21DRB12
Brief Description
RES 1.21 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R21DRB12.pdf
Availability of RWR81S1R21DRB12
QUANTITY
RWR81S1R21DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R21DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R21DRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.21
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R21DRB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R21DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R21DRB12 Details Description
Related parts for RWR81S1R21DRB12
TVS DIODE 130VWM 219.45VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 10% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 60V FLATPACK datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf