Vishay/Dale RWR81S1R33DRBSL
RWR81S1R33DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R33DRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.33 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R33DRBSL.pdf
Availability of RWR81S1R33DRBSL
QUANTITY
RWR81S1R33DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R33DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R33DRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.33
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R33DRBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R33DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R33DRBSL Details Description
Related parts for RWR81S1R33DRBSL
KIT CONNECTOR FOR SWT 40 datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 22M OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV ADJ 8VSSOP datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG BLACK 100' datasheet.pdf
44+44 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES 5K OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf