Vishay/Dale RWR81S1R40BRB12
RWR81S1R40BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R40BRB12
Brief Description
RES 1.4 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R40BRB12.pdf
Availability of RWR81S1R40BRB12
QUANTITY
RWR81S1R40BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R40BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R40BRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R40BRB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R40BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R40BRB12 Details Description
Related parts for RWR81S1R40BRB12
JUMPER-H2730TR/C2016N/H2730TR 4" datasheet.pdf
BACKSHELL DB37 METALIZED PLASTIC datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 2.4V 2500MAH datasheet.pdf
SWITCHLOCK DP 2POS SLD LUG 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 300MA 6.5 OHM TH datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 14"L X 12"W datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2500K 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf