Vishay/Dale RWR81S1R40FSBSL
RWR81S1R40FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R40FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.4 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R40FSBSL.pdf
Availability of RWR81S1R40FSBSL
QUANTITY
RWR81S1R40FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R40FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R40FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R40FSBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R40FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R40FSBSL Details Description
Related parts for RWR81S1R40FSBSL
IC GATE NOR 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28HSOP datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
MULTIFIT MK2ST-ST4P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf