Vishay/Dale RWR81S1R40FSBSL
RWR81S1R40FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R40FSBSL
Brief Description
RES 1.4 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R40FSBSL.pdf
Availability of RWR81S1R40FSBSL
QUANTITY
RWR81S1R40FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R40FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R40FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R40FSBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R40FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R40FSBSL Details Description
Related parts for RWR81S1R40FSBSL
CONN SPRING 22POS DUAL .335 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 100 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED HB CXA3050 SERIES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf