Vishay/Dale RWR81S1R47DRS70
RWR81S1R47DRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R47DRS70
Brief Description
RES 1.47 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R47DRS70.pdf
Availability of RWR81S1R47DRS70
QUANTITY
RWR81S1R47DRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R47DRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R47DRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.47
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R47DRS70
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R47DRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R47DRS70 Details Description
Related parts for RWR81S1R47DRS70
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPA2018D1 datasheet.pdf
HANDLE 7"MOUNT/1.64"HIGH BLK/CLR datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC CURRENT SHUNT MONITOR 16QFN datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf