Vishay/Dale RWR81S1R47FRB12
RWR81S1R47FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R47FRB12
Brief Description
RES 1.47 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R47FRB12.pdf
Availability of RWR81S1R47FRB12
QUANTITY
RWR81S1R47FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R47FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R47FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.47
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R47FRB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R47FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R47FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S1R47FRB12
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
COMMON MODE FILTERS datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 3.4V SSOT-2 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf