Vishay/Dale RWR81S1R54BRB12
RWR81S1R54BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R54BRB12
Brief Description
RES 1.54 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R54BRB12.pdf
Availability of RWR81S1R54BRB12
QUANTITY
RWR81S1R54BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R54BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R54BRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.54
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R54BRB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R54BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R54BRB12 Details Description
Related parts for RWR81S1R54BRB12
OSC XO 6.176MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
DISPLAY NUM 14.3MM 2DIGIT ORN CA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 700V RADIAL datasheet.pdf