Vishay/Dale RWR81S1R58FSRSL
RWR81S1R58FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R58FSRSL
Brief Description
RES 1.58 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R58FSRSL.pdf
Availability of RWR81S1R58FSRSL
QUANTITY
RWR81S1R58FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R58FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R58FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.58
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R58FSRSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R58FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R58FSRSL Details Description
Related parts for RWR81S1R58FSRSL
RES 0.025 OHM 3W 3% AXIAL datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 256 ROMLESS 40DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
IC ADC 18BIT I2C 3.75SPS 8SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf