Vishay/Dale RWR81S1R60BSBSL
RWR81S1R60BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R60BSBSL
Brief Description
RES 1.6 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R60BSBSL.pdf
Availability of RWR81S1R60BSBSL
QUANTITY
RWR81S1R60BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R60BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R60BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R60BSBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R60BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R60BSBSL Details Description
Related parts for RWR81S1R60BSBSL
IC GATE OR/NOR 4INPUT ECL 32LQFP datasheet.pdf
CONN IDC SKT 14POS W/POL GOLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALMNT PINS datasheet.pdf
IC SWITCH LV DUAL SPST 10DFN datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
LM 3.5/135/15 BK 4.5MM PIN datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 2.37KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf