Vishay/Dale RWR81S1R62DSB12
RWR81S1R62DSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R62DSB12
Brief Description
RES 1.62 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R62DSB12.pdf
Availability of RWR81S1R62DSB12
QUANTITY
RWR81S1R62DSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R62DSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R62DSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.62
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R62DSB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R62DSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R62DSB12 Details Description
Related parts for RWR81S1R62DSB12
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 20% 2924 datasheet.pdf
RES 330 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
MAGJACK GIG PDJACK 1X1 CLASS 2 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf