Vishay/Dale RWR81S1R74FRRSL
RWR81S1R74FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R74FRRSL
Brief Description
RES 1.74 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R74FRRSL.pdf
Availability of RWR81S1R74FRRSL
QUANTITY
RWR81S1R74FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R74FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R74FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R74FRRSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R74FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R74FRRSL Details Description
Related parts for RWR81S1R74FRRSL
IC TXRX RS232/485/EIA562 24SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 6.8A 27 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 2A SPAK-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf