Vishay/Dale RWR81S1R78FRS73
RWR81S1R78FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R78FRS73
Brief Description
RES 1.78 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R78FRS73.pdf
Availability of RWR81S1R78FRS73
QUANTITY
RWR81S1R78FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R78FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R78FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R78FRS73
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R78FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R78FRS73 Details Description
Related parts for RWR81S1R78FRS73
IC PLD 8MC 7.5NS 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SSL IDC CONTACT 1POS SOLDER datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 500V 80A datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
PNEUM ACTUATR 22MM RND PSHBN RED datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER E 25 X 13 X 7 datasheet.pdf
6+6 WAY MALE CRIMP L/BORE datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT PIN datasheet.pdf