Vishay/Dale RWR81S1R87FRRSL
RWR81S1R87FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R87FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.87 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R87FRRSL.pdf
Availability of RWR81S1R87FRRSL
QUANTITY
RWR81S1R87FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R87FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R87FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R87FRRSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R87FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R87FRRSL Details Description
Related parts for RWR81S1R87FRRSL
IC 80C51 MCU FLASH 8K 28-TSSOP datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
C/A 62.5/125 RIS SC MTRJ 3M1 datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B QUAD 68PLCC datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 4.5A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 68PLCC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf