Vishay/Dale RWR81S20R0BRS70
RWR81S20R0BRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S20R0BRS70
Brief Description
RES 20 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S20R0BRS70.pdf
Availability of RWR81S20R0BRS70
QUANTITY
RWR81S20R0BRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S20R0BRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S20R0BRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S20R0BRS70
Related LinksRWR81S2, RWR81S20R0BRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S20R0BRS70 Details Description
Related parts for RWR81S20R0BRS70
TRIMMER 250K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 800MA 130 MOHM datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 6.5NS 119BGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 15V 50MA 3CP datasheet.pdf
RES 91 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 46.4KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
MF SR HDR ASSY DR 250 VT 06CKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 24A LFPAK datasheet.pdf
D4SL-N2NDA-D4N datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
LAMP MAGNIFIER 3 DIOPT 120V LED datasheet.pdf