Vishay/Dale RWR81S2150BSS70
RWR81S2150BSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2150BSS70
Brief Description
RES 215 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2150BSS70.pdf
Availability of RWR81S2150BSS70
QUANTITY
RWR81S2150BSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2150BSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S2150BSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2150BSS70
Related LinksRWR81S2, RWR81S2150BSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2150BSS70 Details Description
Related parts for RWR81S2150BSS70
CAP POLYMER 10UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.32"L X 2.77"W datasheet.pdf
FUSE GLASS 750MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SER 400M 80TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONN HDR FMAL 8POS 1MM DL AU SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 47 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf