Vishay/Dale RWR81S2150BSS73
RWR81S2150BSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2150BSS73
Brief Description
RES 215 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2150BSS73.pdf
Availability of RWR81S2150BSS73
QUANTITY
RWR81S2150BSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2150BSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S2150BSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2150BSS73
Related LinksRWR81S2, RWR81S2150BSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2150BSS73 Details Description
Related parts for RWR81S2150BSS73
IC CNTRLR HOT SWAP DUAL 16-SSOP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC MOSFET PWR SW SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 200KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
VERTICAL GUIDE PIN SLOTT HDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf