Vishay/Dale RWR81S2150FRS73
RWR81S2150FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2150FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 215 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2150FRS73.pdf
Availability of RWR81S2150FRS73
QUANTITY
RWR81S2150FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2150FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S2150FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2150FRS73
Related LinksRWR81S2, RWR81S2150FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2150FRS73 Details Description
Related parts for RWR81S2150FRS73
IDE4K 2.5" FLASH DISK 1.5GB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DSUB METAL CAP datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf