Vishay/Dale RWR81S21R0FPBSL
RWR81S21R0FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S21R0FPBSL
Brief Description
RES 21 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S21R0FPBSL.pdf
Availability of RWR81S21R0FPBSL
QUANTITY
RWR81S21R0FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S21R0FPBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S21R0FPBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S21R0FPBSL
Related LinksRWR81S2, RWR81S21R0FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S21R0FPBSL Details Description
Related parts for RWR81S21R0FPBSL
IC SELECTOR/MUX DUAL 1-4 16-SOIC datasheet.pdf
40MM WHITE WIDE AREA BAR LIGHT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
23+23 DIL SMT PICK/PLACE HDR datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
FRAME FIXED FEMALE FOR 6MOD datasheet.pdf
2.54MM SRSW SMT HDRW/CAP 6CKT datasheet.pdf