Vishay/Dale RWR81S2210BSB12
RWR81S2210BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2210BSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 221 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2210BSB12.pdf
Availability of RWR81S2210BSB12
QUANTITY
RWR81S2210BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2210BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S2210BSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)221
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2210BSB12
Related LinksRWR81S2, RWR81S2210BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2210BSB12 Details Description
Related parts for RWR81S2210BSB12
IC FLASH 1MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS DL STR GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
ANT PANEL 15DB NMALE datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 100POS .050 SMD datasheet.pdf
ATX PWR CONN 1 BDLK 8 POS datasheet.pdf