Vishay/Dale RWR81S22R1FRBSL
RWR81S22R1FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S22R1FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22.1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S22R1FRBSL.pdf
Availability of RWR81S22R1FRBSL
QUANTITY
RWR81S22R1FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S22R1FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S22R1FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S22R1FRBSL
Related LinksRWR81S2, RWR81S22R1FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S22R1FRBSL Details Description
Related parts for RWR81S22R1FRBSL
CAP CER 0.068UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.6PF 50V 0603 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 4.53"L X 3.54"W datasheet.pdf
AT-2080 CRIMP TOOL HEAD datasheet.pdf
PROTECT ENCLOSURE FOR NA40-16 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 111MA 1W datasheet.pdf
LABEL datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf