Vishay/Dale RWR81S22R6FRRSL
RWR81S22R6FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S22R6FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22.6 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S22R6FRRSL.pdf
Availability of RWR81S22R6FRRSL
QUANTITY
RWR81S22R6FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S22R6FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S22R6FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.6
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S22R6FRRSL
Related LinksRWR81S2, RWR81S22R6FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S22R6FRRSL Details Description
Related parts for RWR81S22R6FRRSL
RES SMD 36 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN LEAD ASSY STR DBLE-END 48" datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 9/16 UNF 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
SWITCH 2NC 2NO DPDT SNAP 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 106.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 250MW SOD523 datasheet.pdf
CONN DSUB 78POS M H.D R/A datasheet.pdf