Vishay/Dale RWR81S2320FSS70
RWR81S2320FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2320FSS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 232 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2320FSS70.pdf
Availability of RWR81S2320FSS70
QUANTITY
RWR81S2320FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2320FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S2320FSS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)232
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2320FSS70
Related LinksRWR81S2, RWR81S2320FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2320FSS70 Details Description
Related parts for RWR81S2320FSS70
HEATSHRNK LOW TEMP 3/16" 50' BLK datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC A/DCONV SAMPLNG W/SHTDN24SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
ANTENNA WIRELESS EXTERNAL 2.4GHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 174 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
7/16IN ID UNSPLIT CONDUIT datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN M8 FML 8POS TO MALE 8POS datasheet.pdf