Vishay/Dale RWR81S2370FMRSL
RWR81S2370FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2370FMRSL
Brief Description
RES 237 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2370FMRSL.pdf
Availability of RWR81S2370FMRSL
QUANTITY
RWR81S2370FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2370FMRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S2370FMRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2370FMRSL
Related LinksRWR81S2, RWR81S2370FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2370FMRSL Details Description
Related parts for RWR81S2370FMRSL
IDC CABLE - MKR34K/MC34F/MPL34K datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN CAP 2POS MINI-U-MNL RED datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
ANTENNA GPS 6 BAND SMA datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 26AWG 1000' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 840MA 204 MOHM datasheet.pdf