Vishay/Dale RWR81S2370FRS73
RWR81S2370FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2370FRS73
Brief Description
RES 237 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2370FRS73.pdf
Availability of RWR81S2370FRS73
QUANTITY
RWR81S2370FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2370FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S2370FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2370FRS73
Related LinksRWR81S2, RWR81S2370FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2370FRS73 Details Description
Related parts for RWR81S2370FRS73
FIXED IND 470NH 125MA 1.58 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP SP BLK BUTTON 125V datasheet.pdf
RES 240 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 3.81MM GRN R/A datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/5W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CURRENT TRACER TRANSMITTER datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf