Vishay/Dale RWR81S24R0BSB12
RWR81S24R0BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S24R0BSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S24R0BSB12.pdf
Availability of RWR81S24R0BSB12
QUANTITY
RWR81S24R0BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S24R0BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S24R0BSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S24R0BSB12
Related LinksRWR81S2, RWR81S24R0BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S24R0BSB12 Details Description
Related parts for RWR81S24R0BSB12
RES 11K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 48V datasheet.pdf
CONN PLUG VERT 30POS 0.4MM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 3.1A 28 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf