Vishay/Dale RWR81S24R9BRB12
RWR81S24R9BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S24R9BRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S24R9BRB12.pdf
Availability of RWR81S24R9BRB12
QUANTITY
RWR81S24R9BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S24R9BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S24R9BRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S24R9BRB12
Related LinksRWR81S2, RWR81S24R9BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S24R9BRB12 Details Description
Related parts for RWR81S24R9BRB12
IC D-TYPE POS TRG DUAL 54BGA datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 4POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 130 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf