Vishay/Dale RWR81S2610FSB12
RWR81S2610FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2610FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 261 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2610FSB12.pdf
Availability of RWR81S2610FSB12
QUANTITY
RWR81S2610FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2610FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S2610FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2610FSB12
Related LinksRWR81S2, RWR81S2610FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2610FSB12 Details Description
Related parts for RWR81S2610FSB12
POT 10K OHM CERM 2W +/-100 PPM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 65MSPS 32LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SUB-MIN SKT/CARRIER datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 200K 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 16A datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 1% 160VDC AXIAL datasheet.pdf