Vishay/Dale RWR81S2670FRS70
RWR81S2670FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2670FRS70
Brief Description
RES 267 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2670FRS70.pdf
Availability of RWR81S2670FRS70
QUANTITY
RWR81S2670FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2670FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S2670FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2670FRS70
Related LinksRWR81S2, RWR81S2670FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2670FRS70 Details Description
Related parts for RWR81S2670FRS70
FAN AXIAL 80X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO214AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf