Vishay/Dale RWR81S26R1FRS70
RWR81S26R1FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S26R1FRS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 26.1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S26R1FRS70.pdf
Availability of RWR81S26R1FRS70
QUANTITY
RWR81S26R1FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S26R1FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S26R1FRS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S26R1FRS70
Related LinksRWR81S2, RWR81S26R1FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S26R1FRS70 Details Description
Related parts for RWR81S26R1FRS70
CONN TERM BLK END COVER datasheet.pdf
IC UART QUAD 68PLCC datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
SWITCH SNAP LEVER SPDT .1A PCB datasheet.pdf
OSC MEMS 65.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ENCODER 12MM W/OSWITCH datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 86MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 30A 28VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 120POS datasheet.pdf