Vishay/Dale RWR81S2740BSBSL
RWR81S2740BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2740BSBSL
Brief Description
RES 274 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2740BSBSL.pdf
Availability of RWR81S2740BSBSL
QUANTITY
RWR81S2740BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2740BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S2740BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)274
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2740BSBSL
Related LinksRWR81S2, RWR81S2740BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2740BSBSL Details Description
Related parts for RWR81S2740BSBSL
IC AMP AUDIO PWR .145W AB 10LLP datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 4CH TRANS 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.62M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 110PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf