Vishay/Dale RWR81S27R1BSRSL
RWR81S27R1BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S27R1BSRSL
Brief Description
RES 27.1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S27R1BSRSL.pdf
Availability of RWR81S27R1BSRSL
QUANTITY
RWR81S27R1BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S27R1BSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S27R1BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S27R1BSRSL
Related LinksRWR81S2, RWR81S27R1BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S27R1BSRSL Details Description
Related parts for RWR81S27R1BSRSL
THERMISTOR PTC 25V 50 OHM @110C datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 20VQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
MODULE DC/DC 8TH BRICK 12V 4A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC TXRX CAN 24V 1MBPS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 21.3K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIR BRKR ROCKER datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf