Vishay/Dale RWR81S27R4BRBSL
RWR81S27R4BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S27R4BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27.4 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S27R4BRBSL.pdf
Availability of RWR81S27R4BRBSL
QUANTITY
RWR81S27R4BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S27R4BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S27R4BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S27R4BRBSL
Related LinksRWR81S2, RWR81S27R4BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S27R4BRBSL Details Description
Related parts for RWR81S27R4BRBSL
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 54POS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 68 OHM 85W 5% TO264 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
OSC XO 66.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 25NS 28SOJ datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP1337ADAPG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf