Vishay/Dale RWR81S27R4FPB12
RWR81S27R4FPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S27R4FPB12
Brief Description
RES 27.4 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S27R4FPB12.pdf
Availability of RWR81S27R4FPB12
QUANTITY
RWR81S27R4FPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S27R4FPB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S27R4FPB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S27R4FPB12
Related LinksRWR81S2, RWR81S27R4FPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S27R4FPB12 Details Description
Related parts for RWR81S27R4FPB12
RES SMD 54.9 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN TERM BLK 11POS 7.62MM 35DEG datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 30V 9A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4A TO220F datasheet.pdf
RES 126K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
OSC XO 27.12MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf