Vishay/Dale RWR81S27R4FSS73
RWR81S27R4FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S27R4FSS73
Brief Description
RES 27.4 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S27R4FSS73.pdf
Availability of RWR81S27R4FSS73
QUANTITY
RWR81S27R4FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S27R4FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S27R4FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S27R4FSS73
Related LinksRWR81S2, RWR81S27R4FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S27R4FSS73 Details Description
Related parts for RWR81S27R4FSS73
DEVICE SERVER EMB SRL-TO-ETH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 80 I/O 132QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
MULTI-FINISHING WHEEL 8" 2S FIN datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 11A 18 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V I2PAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Low Voltage 2MHz Step-Up DC/DC Converter IC datasheet.pdf