Vishay/Dale RWR81S2870FRS73
RWR81S2870FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2870FRS73
Brief Description
RES 287 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2870FRS73.pdf
Availability of RWR81S2870FRS73
QUANTITY
RWR81S2870FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2870FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S2870FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2870FRS73
Related LinksRWR81S2, RWR81S2870FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2870FRS73 Details Description
Related parts for RWR81S2870FRS73
IC 8051 MCU 32K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
FUSE 250MA 600V GLASS SHORT RJS datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf
BRIDGE RECT 3A 100V PCB datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf