Vishay/Dale RWR81S28R1FRB12
RWR81S28R1FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S28R1FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28.1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S28R1FRB12.pdf
Availability of RWR81S28R1FRB12
QUANTITY
RWR81S28R1FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S28R1FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S28R1FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S28R1FRB12
Related LinksRWR81S2, RWR81S28R1FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S28R1FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S28R1FRB12
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V TSOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
LIGHT CLEANSING PAD 7445 6X9" datasheet.pdf
RES 2.94M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 5.91"L X 6.89"W datasheet.pdf
RES 529.18 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf