Vishay/Dale RWR81S2940FSRSL
RWR81S2940FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2940FSRSL
Brief Description
RES 294 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2940FSRSL.pdf
Availability of RWR81S2940FSRSL
QUANTITY
RWR81S2940FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2940FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S2940FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2940FSRSL
Related LinksRWR81S2, RWR81S2940FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2940FSRSL Details Description
Related parts for RWR81S2940FSRSL
IC MPU 8-BIT 5V 16MHZ EXT 40-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 61MA 15 OHM TH datasheet.pdf
EDGECARD PCI 184PS .050 R/A 3.3V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A TSOT23-6 datasheet.pdf
XCEDE 2W 4PVH 6COL datasheet.pdf
RES 220 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
TV 8C 8#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
150UF 450V 35X60MM 105C 5000H datasheet.pdf